Skal jeres organisation i gang med en akkreditering? Så skal I tilmelde jer et akkrediteringsforløb.
Forløbene består af fire møder, hvoraf dette møde er nr. 2. For at deltage her skal I allerede have deltaget i:
- Introduktion til kvalitetsarbejdet i RådgivningsDanmark
Læs og tilmeld jer under arrangementer.
OM FÆLLES OPSTART AF AKKREDITERINGSFORLØB
Opstartsmødet er en fysisk workshop, hvor I vil komme på et hold med andre organisationer, som skal akkrediteres i samme periode som jer. Workshoppen er obligatorisk at deltage i, og I er meget velkomne til at deltage mere end en person fra jeres organisation.
INDHOLD
På workshoppen vil vi sammen danne os et overblik over den proces, som ligger foran jer. Vi vil sparre om og arbejde med konkrete kvalitetsudfordringer og -emner. Og vi vil lave øvelser, som sætter gang i både tanker og skrivearbejdet som optakt til udarbejdelsen af jeres kvalitetsbeskrivelse.
Endelig vil I gå hjem med en konkret opgave, som I skal arbejde videre med til næste workshop ("Tættere på kvalitetsbeskrivelsen"), hvor den samme gruppe organisationer mødes igen. Det bliver en opgave, som skal bringe jer tættere på færdiggørelsen af jeres kvalitetsbeskrivelse.
Inden dagen vil I få fremsendt dagsorden, en lille opgave til forberedelse og en deltagerliste.
TILMELDING
Tilmelding sker her på siden, og alle som deltager fra din organisation skal tilmelde sig separat.
Tilmeldingsfristen er den 5. august 2026.
Tilmeld jer også allerede nu efterfølgende møde "Tættere på kvalitetsbeskrivelsen", som ligger d. 17. september 2026.
Når du tilmelder dig dette event, giver du samtykke til, at RådgivningsDanmark deler dit navn, din organisation og din mailadresse med de andre deltagere på workshoppen, så I efterfølgende kan komme i kontakt med hinanden.
Husk, at melde afbud via info@radgivnings.dk, hvis du alligevel ikke har mulighed for at deltage i arrangementet. Udebliver du uden at melde afbud, vil vi opkræve et gebyr på 250 kr. via faktura til din organisation.